top of page

AWARDS  / SCHOLARSHIPS RECIPIENTS

ATOM Scholarships

2024    Joanne Farias 

2023    Mackinzie Edwards

2021     Devon Choi

2020    Ian Ferris (Springfield College)

2019     Kaitlyn McGuire

2018     Gale McCall (Bridgewater)

2017     Casey DiZinno (Springfield)

2016     Lauren Holt (Springfield)

2015     David Ballot (Merrimack)

2014     Kathleen Frusicante (Springfield)

2013     Ariel Zaleski

2012     Philip Szlosek

2010     Bridget Spooner

 

Charles Redmond, District 1

2024    Brittany Dupuis

2023    Paige Butler

2021     Kaylie Langer

2020    Sungwan Kim (Bridgewater State)

2019     Gabrianna Matthews (Springfield)

2018     Sarah Booker (Boston University)

2017     Takaaki Kodani (Bridgewater)

2016     Monique Marcelino, Springfield College

2015     Sarah Hoder, Springfield College

2014     Emma Gay, Boston University

2013     Britt Belanger, Springfield College

Brian Fitzgerald Public Service

2024    Rep James Murphy

2023    Bob Colandreo

2021     John Regan

2020    Senator Nick Collins

2019     Lisa Ayles

2018     Jamie Musler

ATOM iLead Scholarship

2018     James Potter (Springfield)

2016     Anna Appleton, Boston University

Collins / ATOM HS Grant

2024     Kristen Aguiar Canton High School

             Ashley Mourao Ludlow High School 

2023    Gillian Long, Catholic Memorial High School

2021      Kate Doherty, Nashoba Brooks School

             Kelly Stockhaus, Oxford High School

2019     Cassandra Susi, Bishop Fenwick

             Sarah Wardlaw, Peabody Veterans

2017      Nichole Gagnon, St. Mary's High School

             Anthony Wright, St. Jospeh's Preparatory HS

​2016      Eric Trant, Watertown High School

             Maria Hutsick, Medfield High School

2015     Tonyo Hautala, Marlborough High School

             Kevin Auffrey, Holyoke High School

ATOM Rising Leader Award

2023   Brett Winston

ATOM President's Award

2024   Maria Hutsick

2021    Jacob Mickey, Endicott College

Koko Kassabian Service Award

2024   Jennifer Brouder 

2020   Sue Guyer

2017    Ron O'Neil

2016    Kevin Cummings

2015    Nairi Melkonian

2014    Dr. Jon Liu

2013    Jamie Musler

2009   Jeff Stone

2008   Children's Hospital-Div Sports Medicine

2007   Collins Sports Medicine

1997    William "Doc" Samko

1996    Dr. Arthur Pappas

1993    Paul Grace

1992    Dr. Robert Leach

1991     Dr. Lyle Micheli

 

ATOM ATC of the Year

2024   Wendy Kirby

2023   Jepthe Soulouque

2021    Niko Rybko

2020   Bob Colandreo

2019    Yoshi Ando

2018    Nic Benitez and Jordan Knight

2017    NE Patriot AT Staff: Jim Whalen, Joe Van Allen,

           Daryl Nelson, Michael Akinbola

2016    Laura Darby McNally

2014    Mark Laursen

2013    Thomas Cronan

2009   Northeastern ATEP faculty, staff and students

2008   Sara Brown

2006   Richard Burr

2005   James Rowe, Jr.;Christopher Correnti

           Chang-Ho Lee

2003   Frank Mastrangelo; Joseph Scott

2002   Patricia Hickey; William McAndrew

2000   Maria Hutsick

1997    Patricia Hickey

1996   Randy Shrout

1994    Brian FitzGerald

1992   Jeff Stone

1991    Jack Baynes

bottom of page